• Prof. Dr. Suat DEDE

Genital (cinsel organlarda) siğiller

En son güncellendiği tarih: 20 Ağu 2019


Genital siğiller tipik karnabahar benzeri görünümleri ile bölgedeki diğer kabarıklıklardan kolaylıkla ayırt edilebilir. Ancak farklı görünümde olabilen siğiller de bulunmaktadır.

Cinsel bölgede ortaya çıkan siğiller cilt rengindeki küçük kabartılardır. Görüntü olarak genellikle karnabahar şeklindedir. Hem erkek, hem de kadınlarda görülebilmesine karşın sıklıkla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda vajina girişi, vajina dudakları ve anüste; erkeklerde ise sıklıkla peniste ortaya çıkar.


Genital siğiller tehlikeli midir?

Genital siğillerin nedeni HPV (insan papilloma virüsü) adı verilen bir virüstür. HPV virüsü cinsel yolla bulaşır ve 100’den fazla tipi bulunur. Kadın ve erkekte siğil nedeni olan HPV tipleri genellikle tehlikeli değildir ve daha çok HPV 6 ve HPV 11’e bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak diğer HPV tiplerinden bazılarına bağlı olarak kadınlarda rahim ağzı kanseri gelişebilir. Rahim ağzı kanseri ile ilişkili olan HPV tipleri ise daha çok HPV 16 ve HPV 18’dir.


HPV virüsü nasıl bulaşır?

Siğillerin nedeni olan HPV virüsü ciltten cilde direkt temas ile bulaşır. Dolayısı ile en sık olarak cinsel ilişki ile bulaşma gerçekleşir. Bununla birlikte oral veya anal seks ya da cinsel bölgeye ellenmesi ile de bulaşma gerçekleşebilir. Ancak HPV virüsü sadece insandan insana bulaşan bir virüs olduğundan, hayvanlardan veya eşyalardan (örn. tuvalet, banyo, havlu, yatak çarşafı, iç çamaşırı vb.) geçme şansı yoktur.

HPV virüsünün bulaşmasından hafalar veya aylar sonra siğiller ortaya çıkabilir. Bu nedenle virüsün ne zaman bulaştığını belirlemek genellikle mümkün değildir.


Cinsel organlarda gözlenen siğiller hangi şikayetlere neden olur?

Cinsel bölgede ortaya çıkan siğiller çoğunlukla herhangi bir şikayete neden olmaz. Ancak bazı kadınlarda yanma, kaşıntı ve hassasiyet gözlenebilir.


Cinsel bölgede gözlenen siğillerin teşhisi nasıl yapılır?

Siğillerin görüntüsü oldukça tipik olduğundan, sıklıkla tanı muayene ile konmaktadır. Ancak teşhis şüpheli ise nadiren biyopsi alınabilir.


Genital siğillerin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi genel olarak 2 başlık altında toplanır:

 • İlaçlar

 • Cerrahi yöntemler

Ancak her tedavi sonrasında siğillerin tekrar ortaya çıkması mümkündür. Bunun nedeni tedavi sonrasında HPV’nin tam olarak cinsel bölgeden uzaklaştırılamamasıdır. Normal görünümlü cilt hücrelerine de HPV virüsü bulaşmış olabilir ve genel olarak tedavi ile HPV’den kurtulmak mümkün değildir. Bununla birlikte, kişinin kendi bağışıklık sistemi HPV virüsünü ortalama 2 yıl içinde yenecek ve vücuttan atacaktır.

Siğillerin, özellikle şikayete neden olmuyorsa tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Eğer tedavi uygulanacak ise tedavi şekli siğillerin yaygınlığına, bulunduğu bölgeye veya doktorunuzun tercihine göre değişebilir.


İlaç tedavisi– Bu amaçla çeşitli kremler veya solüsyonlar kullanılabilir:

 • Podofilin (Podofilm®): Doktor veya hemşire tarafından uygulanır ve siğilleri yok eder. Uygulandıktan birkaç saat sonra ilaç verilen yerlerin yıkanması gereklidir. Tedavi genellikle haftalık olarak uygulanır ve 4-6 hafta tüm siğiller temizleninceye kadar sürer. Yan etkileri ciltte yanma, yara açılması ve ağrıdır. Podofilin gebelerde kullanılmaz.

 • Podofiloks: Podofiline benzer ancak bunu evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Pamuklu çubuk ile siğiller üzerine jel veya sıvı şeklindeki ilaç günde 2 kez, 3 gün süre ile uygulanır; daha sonra 4 gün ara verilir. Gerekirse bu tedavi siğiller tamamen kayboluncaya kadar 4 hafta boyunca uygulanabilir. Podofiloks da gebelerde kullanılmaz. Ülkemizde şu anda bulunmamaktadır.

 • Trikloroasetik asit: Siğilleri yok etmek için haftada bir kez, 4-6 hafta süre ile uygulanır. Gebelikte kullanılabilir.

 • İmiquimod (Aldara®): Bağışıklık sistemini uyararak siğilden kurtulmak için kullanılır. Genellikle gece yatarken sürülür ve 8-10 saat sonra yıkanır. Kremleri haftada 3 gün, 16 haftaya kadar kullanabilirsiniz. Hafif düzeyde kızarıklık ve tahriş normaldir; bu kremin işe yaradığını gösterir. İmiquimod gebelikte kullanılmaz.

 • İnterferon: Siğillerin içine enjekte edilerek kullanılır. Bağışıklık sistemini devreye sokarak etki eder. Genellikle diğer tedavilere ek olarak veya diğer tedavilerin etki etmediği hastalarda kullanılmaktadır.

 • Sinekateşin: Bitkisel bir üründür ve hasta tarafından uygulanabilir. Nasıl etki ettiği tam olarak bilinmemektedir. Siğiller üzerine günde 3 kez ve yok olana kadar 16 hafta boyunca uygulanabilir. Vajina içine veya anüse kullanılmamalıdır. Ayrıca aktif herpes virüs enfeksiyonu olan hastaların da kullanmaması önerilir. Cinsel ilişki öncesinde yıkanıp, temizlenmelidir. Sürülen bölgede tahriş, kaşıntı, ağrı, yanma, şişme ve yaraların gelişmesine neden olabilir. Ülkemizde sinekateşin bulunmamaktadır.

Cerrahi tedavi – Siğillerin alınması, yakılması, dondurulması veya lazer ile buharlaştırılması tedavilerini içermektedir. Muayenehane şartlarında ve bazı durumlarda ameliyathanede uygulanır. Gebelikte cerrahi tedaviler uygulanabilir.


Cerrahi tedavi uygulama şartları:

 • İlaç tedavisine yanıt vermeyen siğiller

 • Geniş alana yayılan siğiller

 • Vajina, anüs ve idrar kanalına yayılmış olan siğiller

Cerrahi tedavi tipleri:

 • Dondurma (kriyoterapi): Kimyasal olarak siğiller dondurulur ve yok edilir. İşlem genellikle anestezi gerektirmez

 • Yakma (elektrokoterizasyon): Siğiller elektrik enerjisi kullanılarak yakılır. Genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılır.

 • Lazer: Işık enerjisi ile oluşan buharlaştırıcı etki ile siğiller yakılır. Genellikle ameliyathanede ve lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

 • Ultrason: Ses dalgalarının oluşturduğu enerji kullanılarak siğiller yok edilir. Bu teknoloji henüz yenidir ve her yerde bulunmamaktadır.

 • Siğillerin çıkarılması: Ameliyathanede, anestezi altında uygulanır.


Genital siğillerin tedavisi sonrası ne yapmalıyım?

Siğiller tedavi edilse bile unutulmamalıdır ki, HPV virüsü hala vücutta bulunmaktadır ve siğillerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Siğillerin tekrarlaması en sık tedaviyi takip eden ilk 6 ay içinde olmaktadır. Bu nedenle, ister ilaç, ister cerrahi tedavi yapılmış olsun, sizden tedaviyi takip eden birkaç ay içinde kontrole gelmeniz istenebilir.


Genital siğil gelişmesini önlemek mümkün mü?

Evet...

Günümüzde siğil gelişimini engellemek amacıyla geliştirilmiş aşılar bulunmaktadır. Ancak bu aşılar siğil gelişimini önlemek için HPV virüsünün bulaşmasından önce yapılmalıdır. HPV bulaştıktan sonra yapılacak aşıların etkisi olmayacaktır. Rahim ağzı kanseri ile birlikte genital siğil gelişmesini de önleyen 2 aşı vardır:

 • Gardasil®: HPV’nin 6, 11, 16 ve 18 tiplerine karşı korunma sağlar.

 • Gardasil-9®: HPV’nin tip 6 ve 11 dahil 9 tipine karşı koruma sağlar.

Belirgin siğil varlığında cinsel ilişkiden kaçınmak bulaşmayı önleyebilir. Ancak HPV görünürde siğil olmaksızın da bulaşabildiğinden tam anlamıyla güvenlik söz konusu değildir. Ayrıca prezervatif kullanmak da HPV ve siğillere karşı tam anlamıyla koruma sağlamamaktadır. Çünkü prezervatif ile kaplı olmayan bölgelerin de teması ile HPV bulaşabilmektedir.

Rahim ağzında HPV bulunup bulunmadığını gösteren test olmakla birlikte, dış cinsel organlarda HPV varlığını gösteren herhangi bir test yoktur. Çünkü dış cinsel organlara bulaşan HPV ile rahim ağzına bulaşan HPV tipleri birbirinden farklıdır.

#HPV #siğil #genitalsiğil #podofilin #podofiloks #triklorasetikasit #sinekateşin #interferon #imiquimod #lazer #kriyoterapi #koterizasyon #hpvaşısı #gardasil #rahimağzıkanseriaşısı

52 görüntüleme

©2019 by Prof. Dr. Suat DEDE.