• Prof. Dr. Suat DEDE

Hangi vajinal akıntı tehlikelidir?

En son güncellendiği tarih: 20 Ağu 2019


Her vajinal akıntı sorun olduğu anlamına gelmez ancak bazen bitmek bilmeyen akıntılar kabus haline gelebilir.

Vajinal akıntı, vajinadan akıntı olması durumunda kullanılan tıbbi terimdir. Normal şartlar altında, her kadında yaş ve adet dönemine göre değişen özellik ve miktarda vajinal akıntı olması normaldir. Akıntı miktarı genellikle az, beyaz veya şeffaf renkte, koyu kıvamda veya sıvı özellikte olabilir; ancak genellikle kokusuzdur. Vajinal akıntı miktarı gebelikte, doğum kontrol hapları kullanırken ya da adet döneminden önceki son 1-2 haftada artış gösterir. Menopoz döneminden sonra ise vajinal akıntı miktarında belirgin bir azalma ortaya çıkar.


Vajinal akıntı ne zaman anormal olarak kabul edilir?

Vajinal akıntı aşağıda sıralanan şikayet veya bulgular ile birlikte ise anormaldir:

 • Vajina veya çevresinde kaşıntı

 • Vajina veya çevresinde kızarıklık, ağrı veya şişme

 • Sarımsı, yeşilimsi veya kanlı akıntı

 • Kötü kokan akıntı

 • İdrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrı

 • Şiddetli kasık ağrısı

 • Ateş


Vajinal akıntıya neden olan faktörler nelerdir?

Vajinal akıntıların en sık nedeni vajinanın enfeksiyonlarıdır (mantar, bakteriler veya trikomonas adı verilen mikroskobik bir parazit). Bununla birlikte vajina içindeki yabancı cisimler (örn. tampon), vajina içine uygulanan sabun veya diğer ürünler ile menopoz döneminden sonra ortaya çıkan değişimler vajinal akıntı nedeni olabilir.


Vajinal akıntılar nasıl tedavi edilir?

Vajinal akıntıların farklı nedenleri olması nedeniyle nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca vajinada enfeksiyona neden olan farklı birçok mikroorganizma olduğu için gerektiğinde örnek alınarak akıntıya neden olan mikroorganizma belirlenir ve uygun ilaçlarla tedavi sağlanır.

Eğer vajinal akıntı belirli tipte enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkmış ise eşiniz veya partnerinizin de doktora görünmesinde fayda olabilir. Ayrıca bu dönemde cinsel ilişkiden uzak durmak tedavi başarısını ve şikayetleri de azaltacaktır.

Birçok kadın, vajinal akıntısı olduğunda doktora görünmek yerine kendi kendine tedavi uygulamayı tercih eder. Vajinal akıntı ilk kez karşılaşılan bir durum ise çoğunlukla bir yakınının tavsiyesi ile onun kullandığı ilaçları kullanarak tedavi olmaya çalışır. Ancak unutulmamalıdır ki, benzer belirtileri veren farklı vajinal akıntı nedenleri bulunmaktadır ve uygun tedavi uygulanmadığında şikayetler daha da kötüleşebilir, tedavi süreci uzayabilir veya olması gerekenden daha pahalıya mal olabilir.


Anormal bir vajinal akıntıdan korunmak için ne yapabilirim?

Vajinal akıntı aşağıda sıralanan alışkanlıkları olan kadınlarda daha sık gözlenmektedir:

 • Vajinanın iç kısmının yıkanması

 • Günlük ped kullanmak

 • Hijyenik sprey, pudra veya temizlik solüsyonlarını kullanmak

 • Köpüklü banyo veya kokulu banyo ürünlerini kullanmak

 • Sentetik iç çamaşırı ve benzeri hava almayı güçleştiren giyim

Öncelikle vajinayı yıkamaktan kaçınmalısınız. Vajinanın dış kısmındaki cilt bölgesinin ılık su ile yıkanmasında bir sakınca yoktur ancak vajinanın iç kısmını, özellikle sabun ve benzeri kokulu temizlik ürünleri ile yıkamak, vajinanın doğal ortamını bozarak akıntı oluşmasına neden olabilir. Ayrıca vajina içine kesinlikle sprey veya pudra uygulamayın. Tuvaletten sonra ıslak mendil veya kokulu tuvalet kağıtları kullanmaktan kaçının. Hava alan pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin, tanga veya lateks iç çamaşırlarını mümkün olduğunca kullanmayın.

#vajinalakıntı #vajinalenfeksiyon #vajinalkaşıntı #kötükokuluakıntı #idraryoluenfeksiyonu #cinselilişkiağrısı #disparoni #mantar #trikomonas #bakteriyelvajinoz #tampon #cinselyollabulaşanhastalıklar

3 görüntüleme

©2019 by Prof. Dr. Suat DEDE.