• Prof. Dr. Suat DEDE

Sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir mi?


Sezaryen sonrası normal doğum planlayan anne adayları olası avantaj ve riskleri doktoru ile tartışıp ona göre karar almalıdır.

Sezaryen sonrası normal (vajinal) doğum nedir?

Yıllar önce, doktorlar bir kez sezaryen ile doğum yapan bir kadının sonraki tüm doğumlarını sezaryen ile yapması gerektiği düşünmekteydi. Bunun altında yatan neden olarak da sezaryen sırasında rahmin kesilerek açılması ile rahmin zayıfladığı ve sonraki hamilelik veya doğum evresinde rahmin ilk kesi yerinden yırtılabileceği endişesi yer almaktaydı.

Ancak günümüzde doktorlar bu ihtimalin oldukça düşük olduğunu ve pek çok kadının daha önceki doğumunu sezaryen ile yapmalarına karşın, başarılı bir şekilde normal doğum yapabileceklerini biliyorlar.


Daha önce sezaryen ile doğum yapan bir hamile kadının doğum için önünde 2 seçenek bulunmaktadır:

1. Normal doğum için takip (TOLAC): Eğer her şey yolunda giderse ve doğum gerçekleşirse buna sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) denir. Ancak bu süreçte anne veya bebek ile ilgili başka bir sorun ortaya çıkarsa tekrar sezaryen gerekebilir.

2. Doğum ağrıları başlamadan sezaryen için plan yapılır. Buna elektif sezaryen adı verilir.


Sezaryen sonrası vajinal doğumun avantajları nelerdir?

  • Doğum sonrası hastanede daha az süre ile kalınır

  • Daha kısa sürede toparlanma (genellikle)

  • Doğum sonrası ortaya çıkabilecek ateş, enfeksiyon, bacaklarda pıhtı oluşması veya kan verilmesi gerekliliği gibi sorunların daha az görülmesi


Sezaryen sonrası vajinal doğumun sırasında ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Her ne kadar doğum ağrılarının devam ettiği süreçte birçok sorunla karşılaşmak mümkün olsa da doktor ve ebelerin asıl endişe ettiği problem doğum ağrılarına bağlı olarak rahimde meydana gelebilecek bir yırtılmadır ki bu sıklıkla eski kesik yerinde ortaya çıkar. Ne yazık ki böyle bir durumun meydana gelmesi anne ve bebek hayatı açısından tehlikeli olabilir ve acil bir durumdur. Eğer doğum ağrıları aniden kesilir, aşağı doğru inmekte olan bebek bir anda yukarı doğru gider ve kanama başlarsa rahmin yırtıldığı düşünülerek hastanın hemen ameliyata alınması, bebeğin doğurtulması ve yırtılan bölgenin onarılarak kanamanın kontrol altına alınması gerekir.

Ayrıca, hamile kadın normal doğum için takip edilirken çeşitli nedenlere bağlı olarak normal doğum gerçekleşemeyebilir ve yeniden sezaryen yapılması gerekebilir. Bu durum gebe için hayal kırıklığına ve strese neden olabilmektedir.


Sezaryen sonrası vajinal doğum için nasıl karar vermeliyim?

Eğer daha önce sezaryen geçirmişseniz ve normal doğum yapmak istiyorsanız, bunu doktorunuz ile paylaşın ve olası avantajlar ve riskler konusunda görüşünü isteyin. Çünkü sizin durumunuzda tekrar sezaryen yapılmasının mı, vajinal doğumun mu daha uygun olduğu konusunda en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.


Genel olarak sezaryen sonrası vajinal doğum aşağıdaki durumların varlığında daha başarılı olmaktadır:

  • Eğer sezaryen dışında daha önce normal doğum yapılmışsa

  • Eğer sezaryen makat geliş ve benzeri bir geliş sorunu nedeniyle yapılmışsa


Genel olarak sezaryen sonrası vajinal doğumun önerilmediği durumlar:

  • Eğer sezaryen sırasında rahme yapılan kesi normalin dışında bir şeklide yapılmışsa

  • Daha önceki hamileliklerde rahimde yırtılma meydana gelmişse

  • Normal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından sakıncalı olduğu durumlar


#sezaryen #elektifsezaryen #SSVD #VBAC #TOLAC #normaldoğum #vajinaldoğum #uterinrüptür


0 görüntüleme

©2019 by Prof. Dr. Suat DEDE.