Kemik sağlığınız için kalsiyum ve D vitamini

Kemik sağlığınız için kalsiyum ve D vitamini

Kemik sağlığınız için kalsiyum ve D vitamini

Kemikler için kalsiyum ve D vitamini neden önemlidir?

Kalsiyum ve D vitamini kemiklerin ve dişlerin kuvvetli ve sağlıklı olmasını sağlarken, kemiklerin (özellikle omurga) kolay kırılmasını engeller. Kalsiyum ve D vitamini düzeyi yeterli olmayan kişilerde kemik içindeki minerallerin azalmasına bağlı olarak kemik erimesi (osteoporoz) ortaya çıkabilir ve bu durum da kemik kırık riskini artırmaktadır. Kemik erimesini önleyebilmek için kalsiyum ve D vitamininden zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir.

Kalsiyum ve D vitamininden zengin gıdalar nelerdir?

Birçok içecek ve yiyecek farklı miktarlarda kalsiyum ve D vitamini içerirken, bazı gıdalar kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir:

Kalsiyumdan zengin gıdalar:

  • eSüt, yoğurt, peynir, dondurma gibi süt ürünleri
  • Yeşil sebzeler (lahana, kara lahana, brokoli vb)
  • Fındık ,fıstık ve tahıllar
  • Kalsiyum eklenmiş yiyecek ve içecekler

D vitamininden zengin gıdalar:

  • Süt
  • Balık (somon, orkinos, tuna vb)
  • Balık yağı
  • D vitamini eklenmiş yiyecek ve içecekler

Cildimiz güneş ışınlarını D vitaminine çevirerek kullanmaktadır. Ancak bu etkiden faydalanmak için çok uzun süreler güneş altında kalmak cilt yanıklarına ve cilt kanserine neden olabileceğinden dikkatli olmanızı öneririm.

Kalsiyum ve D vitamini desteği almama gerek var mı?

Yiyecek ve içecekler aracılığı ile yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alamayan kişilerin destek alması önerilir. Ancak kalsiyum destekleri arasında da farklar vardır. Bazıları aç karnına alınırken, diğerleri tok olarak alınabilmektedir. Hangisinin sizin için daha uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Kalsiyum tabletlerinin yan etkileri nelerdir?

Kalsiyum tabletleri kabızlık ve mide sorunlarına neden olabilir. Kalsiyumun günlük küçük dozlar halinde alınması mide sorunlarının azaltılmasında etkili bir çözümdür. Ayrıca fazla miktarda alınan kalsiyum böbrek taşı oluşumuna da neden olabilir.

Günlük alınması gereken kalsiyum dozu ne olmalıdır?

Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Özellikle menopoz sonrasında günlük alınması gereken kalsiyum miktarı artmaktadır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, gereğinden fazla alınan kalsiyum sorunlara neden olabileceğinden, almanız gereken dozun belirlenmesi için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Not Detected