Klitoris estetiği (hudoplasti)

Klitoris estetiği (hudoplasti)

Klitoris estetiği (hudoplasti)

Klitoris, kadınlarda temel cinsel haz organıdır. Klitoris çevresinde yer alan cilt dokusu fazlalığının estetik olarak düzeltilmesi işlemine klitoral hudoplasti denir. Bu işlem ayrıca klitoropeksi veya klitoral hudektomi olarak da adlandırılmaktadır. Bu işlem sonucunda klitorisin duyarlı uç kısmı (glans) daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Bu işlemin amacı hastanın cinsel işlevini ve dış cinsel organların estetik görünümünü iyileştirmektir. Bu nedenle hudoplasti işlemi sıklıkla labiaplasti ile birlikte uygulanır. Bazı olgularda ise vajen estetiği (c) işlemine ek olarak hudoplasti uygulanmaktadır.

Klitoris estetiği (Hudoplasti) nasıl yapılır?

Klitoris estetiği işlemi sıklıkla labioplasti işleminin bir parçası olarak yapılır. Klitoris üzerindeki kapüşon şeklindeki cilt katmanının küçültülmesi ve daha estetik bir görünüm kazanması amacıyla orta hatta klitorisin korunmasına özen gösterilerek, klitoral glansı kaplayan sünnet derisi kesilerek küçültülür (bkz. şekil 1: solda işlem öncesinde dış cinsel organlar görülürken, sağda hudoplasti sonrası görünüm izlenmektedir). Hudoplasti lokal, bölgesel (epidural veya spinal) ve genel anestezi altında yapılabilir. Ben kendi pratiğimde işlemi genel anestezi altında uygulamayı tercih ediyorum ki bu hastalarım açısından da oldukça rahatlatıcı oluyor. İşlem süresi uygulanan cerrahi işlemlerin karmaşıklığına bağlı olarak değişse de yaklaşık olarak bir saat kadardır. Ek uygulamalar genellikle süreyi bir miktar uzatmaktadır.

Klitoris Estetiği

Klitoris estetiğine bağlı komplikasyonlar (sorunlar) nelerdir?

Klitoris estetiğine bağlı tıbbi komplikasyon ise oldukça düşüktür ve %4,5 civarındadır. Hudoplasti işlemi, labioplastide olduğu gibi benzer tıbbi sorunlara neden olabilir. En sık gözlenen sorunlar arasında kanama, enfeksiyon, yara bölgesinde duyarsızlık ve cinsel haz azalması sayılabilir.

Klitoris estetiği sonrasında yara bakımı nasıl yapılmalıdır?

Klitoris estetiği işlemi sonrası yara bakımı labioplasti ile benzerdir. Ameliyattan sonra bölgede hafif şişlik ve morlukların yanı sıra geçici bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Başlangıçta bir miktar uyuşma veya his kaybı olabilir, ancak bu da geçicidir ve şişlik azaldığında düzelir. Doktorunuz estetik bir yara iyileşmesi sağlamak veya iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla size çeşitli ilaç veya kremler önerebilir.

Ameliyat sonrasında bölgeyi temiz ve kuru tutmalı, yorucu aktivitelerden kaçınmalı, bol giysiler giymeli ve dış cinsel organı 7 ila 14 gün sürtünmeden korumalıdır. Hudoplasti işleminde kullanılan dikişler oldukça ince olduğundan işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz ve estetik bir iyileşme gerçekleşir.

Klitoris estetiği sonuçları ve hasta memnuniyeti

Klitoris ameliyatından hemen sonra bazı sonuçlar görebilirsiniz, ancak şişlik azalıncaya kadar tam olarak görünmeyecektir. Hudoplasti sonrası kadın cinsel organlarında meydana gelen estetik değişikliklerden yüksek oranda hasta memnuniyeti ile birlikte düşük tıbbi sorun oranları bildirilmiştir. Ortalama hasta memnuniyeti puanının 10 puanlık bir ölçekte 9,2 puan iken; kadınların yüzde 95’i işlem öncesi duydukları rahatsızlıkların azaldığını, yüzde 93’ü özgüvenlerinin arttığını ve yüzde 71’i ise cinsel işlevlerde iyileşme yaşadığını ifade etmiştir. Ayrıca kadınların çoğu hudoplasti ve labioplasti sonrasında gelişmiş benlik saygısı yaşadıklarını ifade etmektedir. Sonuçlar kalıcı kabul edilir, ancak hamilelik ve doğumdan etkilenebilir.

Not Detected