Labioplasti (iç dudakların küçültülmesi)

Labioplasti (iç dudakların küçültülmesi)

Labioplasti (iç dudakların küçültülmesi)

Labioplasti, vajina girişinin hemen iki yanında bulunan deri katlantısı olan Labia minora veya iç dudakların estetik cerrahi prensiplerine bağlı kalarak küçültülmesi ve simetri sağlanması işlemine denir. Labia minora, vajina girişini örter ve kadınlarda cinsel haz sağlayan yapılardan birisi olarak kabul edilir. Kişiden kişiye boyut, renk ve yapıları farklı olabilir ve özellikle ergenlik döneminde hormonal uyarılar ile yapısal olarak değişimler gözlenebilir.

Neden labioplasti yapılmalıdır?

Ergen kızlar ve kadınlar, dış cinsel organlarının görünümü ile ilgili endişeler nedeniyle günümüzde giderek daha fazla tıbbi ve cerrahi müdahale talep etmektedir. Bireyler arasındaki farklılıklar çoğunlukla normal anatomi ile uyumlu olmasına rağmen, labia minoranın (küçük dudaklar) boyutu ve şekli ile ilgili hoşnutsuzluk bu talebin en önde gelen nedenidir.

Dış cinsel organların görünümün cerrahi olarak düzeltilmesine olan ilgi, tüy almadaki eğilimindeki artış, dijital uygulamalar veya web siteleri aracılığıyla genital anatominin idealize edilmiş görüntülerine maruz kalma ve kozmetik vajinal cerrahi konusundaki farkındalığın artmasıyla ilişkili olabilir.

Bununla birlikte dış cinsel organların normalden büyük veya asimetrik büyüklükte olması günlük hayatı zorlaştırabilir. Labia minora hipertrofisi (iç dudakların normalden büyük olması) tahrişe, kronik enfeksiyona, kötü hijyene veya ağrıya neden olabilir. Ek olarak hasta, normalden büyük dış cinsel organların yürüme, oturma, cinsel aktivite ve spor (örneğin koşma, bisiklete binme, ata binme veya yüzme) gibi aktivitelere engel olduğundan şikayet edebilir. Hastalar rahatsızlıklarını iç çamaşırlarında bir “şişkinlik” olması gerçeğiyle tarif edebilir, çıkıntıyı azaltmak için labiayı “katlamaları” ve vajina içine doğru itmeleri gerektiğini bildirebilirler.

Labia minoranın görünümü hakkındaki endişeler, önemli duygusal ve psikolojik sıkıntılara neden olabilir. Ergenliğe eşlik eden fiziksel ve duygusal değişiklikler göz önüne alındığında, ergenler özellikle savunmasız bir gruptur. Örneğin ergenler akranlarının yanında kıyafetlerini değiştirmeleri gerekirse kendi cinsel organlarının büyüklüğünü fark edebilir veya bir sorun olduğunu düşünebilirler.

İç dudakların büyük olduğu (labia hipertrofisi) nasıl anlaşılır?

Labia minora (iç dudak) hipertrofisi, genellikle iç dudakların labia majoradan (dış dudak) daha büyük veya geniş olmasıdır. Ancak bu tanım üzerinde tam bir fikir birliği yoktur. Klinik muayene sırasında labia minora serbest kenarından tutularak tam genişliğine kadar uzatılır ve genişliği (boyu) ölçülür. Eğer küçük dudakların boyu 5 cm’den uzunda bu durum labial hipertrofi olarak kabul edilir. Ancak bazı araştırıcılar küçük dudakların 3 cm’den kısa olması gerektiğini bildirmektedir. Öte yandan bazı doktorlar, ölçümlere bakılmaksızın, herhangi bir şikayet ile başvuran hastalara cerrahi düzeltme önerilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplastinin amacı fazla dokunun çıkarılması ve simetrik olarak küçültülmüş iç dudakların oluşturulmasıdır. İşlem lokal veya genel anestezi altında güvenle yapılabilir; ben muayenehanemde işlemi genel anestezi altında yapıyorum.

Bu işlem, tıbbi olarak uygun görülmüş ise 18 yaşından küçük kızlara da uygulanabilir. Ancak cerrahi işlem için uygun yaş belirlenirken hastanın duygusal olgunluk seviyesi de değerlendirilmelidir. Ergenlerin cerrahi tedavisine ilişkin kararlar bir ebeveynin veya vasinin katılımını gerektirir.

Cerrahi insizyondan önce, labia nazikçe yanal olarak uzatılır, böylece alan işaretlenebilir; aşırı doku çıkarılması ve dudakların aşırı küçülmesine ve cerrahi sonrası sorunlara neden olabileceğinden, dokunun aşırı gerilmemesine dikkat edilmelidir.

Labioplasti için hangi cerrahi teknikler en sık kullanılır?

Labioplasti için sık uygulanan teknikler:

  • Fazla olan dokunun kesilerek çıkarılması ve tek tek dikişler kullanılarak kalan dokunun onarılması. Bu işlem oldukça sık kullanılmakla birlikte dikiş hattında kronik bir tahriş ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca labia minoranın doğal konturu tehlikeye atılabilir. Bu teknik kullanılırsa, klitoris ve çevresindeki damar ve sinirlerin zarar görmesi olasıdır.
  • Küçük dudakların doğal konturunu korumaya ve açıkta kalan yara dokusu miktarını azaltmaya çalışan farklı bir teknik açıklanmıştır. Bu teknikte V şeklindeki bir bölüm dikkatlice kesilerek çıkarılır ve ardından tek tek dikişler ile onarılır. Bu teknik daha doğal bir görüntü sağlar. Ben daha sık olarak bu tekniği hastalarıma uyguluyorum.

Labioplastiye bağlı komplikasyonlar (sorunlar) nelerdir?

Labioplastinin olası komplikasyonları enfeksiyon, kanama ve yara açılmasını içerir ancak bu komplikasyonlar nadirdir.

Labioplasti sonrasında yara bakımı nasıl yapılmalıdır?

Labioplasti ameliyatından sonra bölgede hafif şişlik ve morlukların yanı sıra geçici bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Bu şikayetler ilaçlar da dahil olmak üzere basit ameliyat sonrası talimatlarımızı izleyerek hafifletilebilir. Başlangıçta bir miktar uyuşma veya his kaybı olabilir, ancak bu da geçicidir ve şişlik azaldığında düzelir.

Ameliyat sonrasında bölgeyi temiz ve kuru tutmalı, yorucu aktivitelerden kaçınmalı, bol giysiler giymeli ve dış cinsel organı en az 3-4 hafta süre ile sürtünmeden korumalısınız. Dikiş hattının sürtünme ve bozulma riskini azaltmak için hastanın iç çamaşırının içine atletik bir destek kabı takılabilir. Bununla birlikte, deneyimlerime göre, destek kabının kullanılması daha yavaş bir iyileşmeye neden olmaktadır. İşe ve diğer günlük aktivitelere dönmeden önce en az üç gün dinlenmeniz ve ameliyattan sonra en az bir ay boyunca yorucu egzersiz veya ilişkiden kaçınmanız önerilir.

Labioplasti sonuçları ve hasta memnuniyeti

Labioplasti, yüksek derecede hasta memnuniyeti ve gelişmiş benlik saygısı ile ilişkilendirilebilen basit bir cerrahi işlemdir. Ameliyatınızdan hemen sonra bazı sonuçlar görebilirsiniz, ancak şişlik azalıncaya kadar tam olarak görünmeyecektir. Tamamen iyileştikten sonra, kendinizi iyi hissediyorsanız partnerinizle yakınlaşabilirsiniz. Belirli türden giysiler giydiğinizde daha az tahriş hissedeceksiniz ve hatta cinsel ilişki sırasında daha fazla his hissedeceksiniz. Sonuçlar kalıcı kabul edilir, ancak hamilelik ve doğumdan etkilenebilir.

Hastaların %91-96’sı rahatsızlıklarından kurtulduklarını ve estetik olarak kendilerini daha iyi bulduklarını bildirmiştir. Labioplasti işleminde kullanılan dikişler oldukça ince olduğundan işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz ve estetik bir iyileşme gerçekleşir.

Not Detected